Python Dryscrape Modülü ve Javascript

Bir önceki yazımda Python için Requests modülünün özelliklerini ve kullanımını anlatmıştım. Bu modül ile bir siteye http istekleri yapabiliyorduk. Bu istekler doğrultusunda ise sitenin kaynak kodlarını alabiliyorduk. Buraya kadar bir problem yok, fakat bazen, bağlanmaya çalıştığınız sitenin bazı yerleri javascript ile yükleniyor olabilir. Bu nedenle ancak o alanı javascript çalıştıran bir tarayıcı ile girip, ilgili alanın dolmasını sağlayıp sonra kaynak kodlarını almanız gerekir.

İşte bunun için güzel bir modül daha var, bu modülün adı dryscrape

Dryscrape modülü ile ilgili youtube kanalımda bir video hazırladım ve buraya ekledim. İlk önce yazıları okuyup sonra videoyu izlemenizde fayda var.

Kurulum

Ben pip3 ile kurmuştum, pip3 python3 için paket yöneticisi.

sudo apt-get install python3-pip

komutu ile pip3 kullanmaya başlayabiliriz. Eğer pip3 yüklüyse buna gerek yok, şimdi gerekli modülü kuralım.

sudo apt-get install qt5-default libqt5webkit5-dev build-essential python-lxml python-pip xvfb
sudo pip3 install dryscrape

Artık modülü kurduk, projemiz içerisine

import dryscrape

diyerek aktaralım.

Not: Javascript testi için ben http://avi.im/stuff/js-or-no-js.html sayfasını kullanacağım. Eğer burayı js desteği olan bir tarayıcı ile açarsanız ekranda Yay! Supports javascript yazar. Eğer js desteği yoksa No javascript support yazar.

Problemin Örneklenmesi

>>> import requests
>>> r = requests.get(“http://avi.im/stuff/js-or-no-js.html”)
>>> r.content
‘<!DOCTYPE html>\n<html>\n<head>\n <meta charset=”utf-8″>\n <title>Javascript scraping test</title>\n</head>\n<body>\n <p id=\’intro-text\’>No javascript support</p>\n<script type=”text/javascript”>\n document.getElementById(\’intro-text\’).innerHTML = \’Yay! Supports javascript\’;\n</script>\n</body>\n</html>’

Örneğimizde requests modülü ile http://avi.im/stuff/js-or-no-js.html sitesine GET isteği yaptık sonra da sayfanın kaynağını ekrana bastırdık. Gelen kaynak içerisinde intro-text içerisinde No javascript support yazıyor. Kaydırma çubuğunu biraz sağa götürdüğünüzde görebilirsiniz.

Problemin Çözümü

Şimdi ise dryscrape modülünü kullanarak bu problemi çözelim.

>>> import dryscrape
>>> session = dryscrape.Session()
>>> session.visit(“http://avi.im/stuff/js-or-no-js.html”)
>>> session.body()
‘<!DOCTYPE html><html><head>\n <meta charset=”utf-8″>\n <title>Javascript scraping test</title>\n</head>\n<body>\n <p id=”intro-text”>Yay! Supports javascript</p>\n<script type=”text/javascript”>\n document.getElementById(\’intro-text\’).innerHTML = \’Yay! Supports javascript\’;\n</script>\n\n</body></html>’

Gördüğünüz gibi siteden dönen body içerisinde Yay! Supports javascript yazıyor. Kaydırma çubuğunu biraz sağa götürdüğünüzde görebilirsiniz.

Artık dryscrape modülünden dönen içeriği BeautifulSoup gibi bir modül içine verip sayfanın kaynağında istediğiniz parse işlemlerini yapabilirsiniz.