Java Programlama Dersi – I

Bu yazıda öğrenecekleriniz:

Merhaba arkadaşlar;

Günümüzde kullanılan programlama dilleri arasında, şahsi fikrime göre Java en iyi dil.Gerçek anlamda platform bağımsızlığı, zekice hazırlanmış yapısı, hemenhemen herşeyin desteklendiği kütüphaneleri ve yakında açık kaynak koda dönüşecekolmasıyla bundan daha iyi bir dil olduğuna inanmıyorum. Bu yüzden Java’yı, bu dile yakışır şekilde, olabildiğince sade ve bir o kadar da açıklayıcı anlatmaya çalışacağım.Kodlamaya girmeden önce, Java’da kod yazabilmek için gerekli herşeyin adım adım nasılyapılacağını öğreneceksiniz. Compiler nasıl yüklenir; Java IDE’lerindenEclipse nasıl kurulur, nasıl kullanılır sorularına bu yazıda cevap bulacaksınız.

Öyleyse başlayalım:

Java’nın çalışma prensibi…

Java alışılageldik programlar gibi çalışmaz. Yazmış olduğunuz Java kodu derlendiktensonra, Bytecode’a çevrilir. Bytecode daha sonra JRE (Java Runtime Environment – Java Çalışma Ortamı) tarafından sunulan JVM (Java Virtual Machine – Java Sanal Makinesi)ile, hangi bilgisayarda kullanıyorsanız o yapıya uygun hale dönüştürülüp çalıştırılır. İşte bu sayede Java’nın platform bağımsızlığı sağlanmış olur. Yani temelde yazdığınızkodlar, direkt olarak makinede değil. Makine üzerinde kurulu olan sanal bir makine(JVM) tarafından çalıştırılır.

Yeri gelmişken Java’nın fotokopisi C# için de birşeyler söyleyeyim. C# da platformbağımsızdır. Ama kullanmanız gereken platform ‘de facto’ Microsoft Windows’tur. C#’tayazıp derlediğiniz kodu, Linux gibi bir platforma taşırsanız bu program çalışmayacaktır.Çünkü Microsoft Linux’a destek vermemektedir ve ürünlerinin hiçbirini de bu platformdaçalıştırmamaktadır. Gerçi Novell’in önderliği ile Mono ve GNU’nun önderliği ile yürüyen DotGNU, C# programlarınızı Linux’ta da çalıştırmanızı sağlamaktadır. Ancak bahsetmiş olduğum gibi bu Microsoft’un desteklediği birşey değildir. Umarım bu söylediklerimdensonra, C#’ın Java’dan üstün olduğunu söyleyip, üzerime saldıranlar olmaz.

C# son derece güzel bir başka dil olmasına rağmen, Java kadar uygun hâle gelebilmesiiçin yaygınlaşması gerekiyor. Sitemizin sonraki aşamalarında C# ile programlamayada değineceğiz. Ama bu bazı gerçekleri değiştirmiyor. Neyse, devam edelim…

Java’nın çalışma yapısını yukarda anlattım. Java ile yazılmış bir programı çalıştırmanıziçin Java Çalıştırma Ortamına gereksinim duyarsınız. Bu nedenle herşeyin başında, JRE(Java Runtime Environment) yüklemenizi öneririm. İkinci aşamada kuracağımız J2EEiçersinde kendi JRE olmasına rağmen, tamamen bağımsız bir JRE kurmanız daha yerindeolacaktır. Çünkü test aşamalarında, standart bir JRE kullanmanız daha doğru sonuçlaraneden oluyor. En azından kendi yaşadıklarımı düşününce, atladığım bazı noktaları tekraryakalamamı sağladığını söyleyebilirim.

JRE Kurulumu

JRE (Java Runtime Environment) kurmak için http://java.com/en/download/manual.jsp adresine girin. Buradan işletim sisteminize uygun, versiyonu seçip indirmeyebaşlayabilirsiniz. JRE yüklemek için iki opsiyonunuz vardır. Birisi kullandığınıztarayıcı üzerinden yüklemeyle olurken, diğeri setup dosyasını indirip kurmanız şeklinde oluyor. Verdiğim linkteyse setup dosyasını inidirip kuruyorsunuz. Sonrakikurulumlarda kullanmak açısından, böyle daha iyi olacaktır. JRE’yi yükledikten sonra,Windows için command prompt’u, Linux için shell’i açarak ‘java -version’ yazın. Eğer karşınıza versiyon bilgileri gelmişse, JRE’yi sorunsuz yüklediniz demektir.

JDK Tipleri

Şimdi gelelim Compiler kısmına… Yukarda anlattığım kısım, sadece Javaprogramlarını çalıştırmak içindi. Yazdığınız kodun derlenmesi içinse, bir compiler’a(derleyiciye) ihtiyaç vardır. Java desteklediği özelliklere göre SDK’larını (Software Development Kit) üçe ayırmıştır. Çok kısaca -belki de üstün körüdemek daha doğru olur- bahsedecek olursam:

J2ME(Java 2 Micro Edition): Mobil uygulamaları geliştirebileceğiniz bir ortam sunar. Kullanabileceğiniz fonksiyonlar ve özellikleri çalışacağı ortama göre (cep telefonu vb.) sınırlandırılmıştır.

J2SE(Java 2 Standart Edition): Standart uygulamalar geliştirmek içindir.

J2EE(Java 2 Enterprise Edition): Aklınıza gelebilecek hemen herşeyi kapsayan, çok katmanlı yapıda proje geliştirmenizi sağlamak için kullanılır. Servlet, JSP vb. birçok şeyi kapsadığı gibi,J2SE’nin da her özelliğini kapsar. Kısacası en üst düzey bu oluyor.

Şimdi gelelim hangisini yükleyeceğimize… Ben yaptığım işlerde Servlet kullandığımdandolayı J2EE’yi tercih ediyorum. Ama Servlet kullanmasaydım da onu tercih ederdim.Çünkü yarın öbür gün kullanmak isteyebileceğim şeyleri de içermektedir. Belki bu birazbir boy büyük alalım, seneye de giyer mantığından kaynaklanıyor olabilir. Ona kararveremiyorum 🙂

J2EE’yi Yüklemek

J2EE’yi yüklemek için:

http://java.sun.com/j2ee/1.4/download.html adresine girin. ( Yazıyı okuduğunuz tarihte daha üst sürümler çıkabilir. Bu nedenleverdiğim linkler geçerliliğini yitirmiş olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, http://java.sun.com adresinden, J2EE’nin en güncelversiyonunu zorluk çekmeden bulabilirsiniz. ) Vermiş olduğum adreste parça parçayükleme imkanı bulunmaktadır. Bence hiç uğraşmayın ve All-In-One Bundle seçeniğiniyükleyin.

Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız ve kurulum esnasında bir sıkıntı yaşarsanız(örneğin, kurulumun %10’da takılması gibi), panik yapmayın. Çözüm Linkine basın.Burada yazanları uygularsanız, sorun kalmayacaktır. Genelde bu Windows\System32içersindeki productregistry dosyasından kaynaklanan bir hata oluyor.Verdiğim çözüm linkine basarsanız, çok daha güzel bir yönlendirmeyle sorununuzuçözebilirsiniz.

Eclipse Kurulumu

Yükleme bittikten sonra, artık Java programlarını da derleyebilir hale geleceksiniz.Ancak metin belgesinde yazıp, programı derlemeyeceğimize göre, bize bir IDE(Integrated Development Environment – Geliştirme Ortamı) gerekmektedir.Java’da kod geliştirmek için birçok geliştirme ortamı mevcuttur. Şu ana kadar ona yakın geliştirme ortamı kullanmış biri olarak, gözü kapalı Eclipse’i öneririm. Eclipse IBM firması kanalından çıkmış vetamamen ücretsiz olan gördüğüm en iyi Java geliştirme ortamıdır. Open Sourcedünyasından inanılmaz bir destek görmektedir. Hemen hemen her konuda pluginbulabileceğiniz adresler mevcuttur. ( Örneğin, http://www.eclipseplugincentral.com )

Lafı çok uzatmadan bu güzel geliştirme ortamının nasıl yüklenip kurulacağına gelelim.Eclipse kurulmaz 🙂 Eclipse direkt indirilir, sıkıştırılmış olduğu dosyadan açılırve çalışmaya hazırdır.

Önce http://www.eclipse.org adresine girin.Burada yukardaki Download kısmından Eclipse’i indirebilirsiniz. İşletim sisteminizeuygun versiyonu belirleyin. (Gerçi sistem uygun versiyonu belirleyip, direkt onuyüklemenizi önerecektir.) Sonra verilen linke tıklayıp, sıkıştırılmış boyutta olanprogramı indirin. Aşağı yukarı 100 MB olan sıkıştırılmış dosyayı indirip açıktansonra, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Extract ettiğiniz klasörde Windows içineclipse.exe diye bir çalıştırılabilir dosya göreceksiniz. Buna tıklarsanız Eclipse’ibaşlatırsınız. İlk başlatmada, size çalışma ortamınızı sorar. Çalışma ortamı (workspace) projelerinizin kaydedileceği ve yürüteleceği temel yerdir. Burayı istediğiniz şekilde belirtebilirsiniz.

Bundan sonra karşınıza Eclipse’in karşılama ekranı çıkacaktır:

[Eclipse Welcome Screen]

Herşeyden önce Eclipse’te bazı ayarlar yapmamız gerekiyor. Üst menülerde bulunanWindow’a basın. Açılan menüden en altta bulunan Preferences’a basın. Burada Eclipse’eait hemen hemen bütün yapılandırmaya dair bilgi bulunmaktadır. Bizim yapmamız gerekenilk şeyse, Java Çalışma Ortamını tanıtmaktır. Bunun için yandaki ağaç yapısındanJava’ya tıklayın. Çıkan alt menüden Installed JREs kısmına gelin.

Ekranda gördüğünüz gibi Add kısmına basın.

[Eclipse JDK Add Screen]

Karşınıza yeni bir ekran gelecektir. Bu ekranda JRE Name kısmına J2EE veya herhangibir isim verebilirsiniz. JRE Home Directory kısmındaysa Browse’a basın. Diyelim kiJ2EE’yi daha önce C:\Sun klasörü altına kurdunuz. O halde Browse’dan, önce Sun dahasonra jdk’yi seçmeniz gerekmektedir. Tamam’a bastığınızda, aşağıda jar paketlerioluşur. Başarılı bir ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır:

[Eclipse JDK Success Screen]

Bundan sonra tamam’a basıp bir önceki menüye dönüyoruz. Burada, J2EE adını verdiğimiz çalışma ortamının yanında ki tiki işaretliyoruz. OK’e basıp gerekliyapılandırmayı tamamlıyoruz. Artık proje geliştirmeye başlayabiliriz.

Şu an en başa, karşılama ekranına döndük. Yeni bir projeye başlayabilmek için üstmenüden File->New Project yolunu takip ediyoruz. Karşımıza gelen ekranda projemizebir isim veriyoruz. İleri dediğimiz anda projemiz oluşmuştur. Eğer direkt olarakçalışma alanına yönlendirilmediyseniz, Karşılama ekranını kapatmanız gerekebilir.

Yanda olan proje menüsünde, proje adınızın görünüyor olması gerekir. Bunun üzerinesağ fare tuşu ile tıklayarak, New-> Class derseniz, yeni bir sınıf ortaya çıkartabilirsiniz.

Örnek bir uygulama için şöyle bir yol izleyelim. Projenizi gösteren klasör üzerinesağ tuşla tıklayın ve New-> Class kısmına basın. Oluşturacağımız sınıfa HelloWorlddiyelim. Sonra oluşturduğumuz sınıfa aşağıdaki kodu yazalım:
public class HelloWorld {
public static void main( String args[ ] )
{
System.out.println(“Hello World!”);
}
}

Kodu çalıştırmaya gelince… Yukarda play tuşuna benzer bir simge göreceksiniz.Ona tıklayın. Run As’e gelin. Ve Java Application’i seçin. Aşağıdaki resimdegörebilirsiniz:

[Eclipse Run Application Screen]

Daha basit bir yöntem için önce Alt + Shift + X tuşlarına basın.Sonra bunları bırakın ve J’ye basın. (Alt + Shift + X, J) .Yukarda yaptığımız işin kısayol tuşlarıya çalıştırılması da kısacası bu şekildedir.